МИР

Новите реалности налагат космическото пространство като стратегически актив, който допринася за постигането на устойчивост и сигурност при управлението на кризи. Сателитните данни от европейските космически програми „Галилео“ и „Коперник“ и приложенията за изкуствен интелект за събиране на данни имат ключова роля за повишаване на сигурността и защита. Това заяви заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов в Брюксел.

Той участва в редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност – част „Космическо пространство“ миналия петък. На него министрите обсъдиха темата „Космически данни за повишаване на устойчивостта, сигурността и управлението на кризи“.

„Необходимо е гарантирането на непрекъснатост на инвестициите в изграждане на капацитет, експертиза в обработката на данни и сътрудничество между публичния, академичния и частния сектор“, посочи още той.

За координираното управление на космическите данни е необходимо насърчаване на трансграничното сътрудничество, както и сътрудничеството между различните участници на ниво ЕС и на ниво държави членки. Необходимо е изграждането на капацитет и познание за широко използване на данни от наблюдението на Земята за целите на сътрудничество. Също така и инструменти за по-ефективно използване чрез намаляване на техническите пречки и сложността, включително чрез използването на изкуствен интелект.

В рамките на Съвета министрите, отговарящи за конкурентоспособността в сектора, приеха и „Заключения относно използването на спътникови данни, по-специално от съзвездия за наблюдение на Земята, за гражданска защита и управление на кризи“.

„Водещ елемент за България ще бъде максимално ефективно използване на потенциала на космическите програми с цел постигането на баланс между технологичните иновации, включително и ИИ решенията за обработка на спътникови данни, както и гарантирането на сигурност и устойчивост при управлението на кризи на Европейския съюз“, заяви проф. Ангелов.

МИР