18.07.2025
МИР публикува за обществено обсъждане мярка за подкрепа на зелени и цифрови партньорства за над 60 млн. лв.
Министерството на иновациите и растежа публикува за обществено обсъждане проект на пакет документи за кандидатстване по процедура за подбор на проекти BG16RFPR002-1.010 „Зелени и цифрови партньорства за интелигентна трансформация“ по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ). Процедурата е с бюджет от 60 770 432,00 лв., съфинансирани от Европейския фонд за регионално развитие.
Финансирането се предоставя за съвместни изследователски и развойни дейности между МСП и научните организации или висшите училища за развитието на успешни цифрови и зелени технологии, тяхното валидиране, тестване и по-нататъшно комерсиализиране. Съчетаването на зелени и цифрови партньорства следва да се разглежда като иновативен подход, който води до ефективни решения и създава възможности за интелигентна и устойчива трансформация на обществото и икономиката.
Целите на процедурата са следните:
1. Повишаване на конкурентоспособността на МСП чрез превръщането на „зелените“ предизвикателства във възможности, които създават нови пътища за иновации, икономически растеж и качеството на живот.
2. Принос за създаване на условия за устойчиви решения чрез предоставяне на зелени и/или цифрови услуги, създаване на пазарно предимство чрез въвеждането/разработването на „зелени и цифрови“ решения и екоиновации.
Допустими кандидати са и микро, малки и средни предприятия в задължително партньорство с висше училище или научна организация. Сътрудничеството може да е ново или съществуващо и следва да продължава най-малко до приключване на подпомагания проект.
Минимален размер на гранта е 100 000 лв. а максималният е 1,5 млн. лв. Процентът на съфинансиране на безвъзмездната помощ е между 50% и 80% в зависимост категорията на предприятието (микро и малко предприятие или средно предприятие), вида на помощта (индустриални научни изследвания или експериментално развитие) и региона, в който се изпълнява проекта (регион в преход или по-слабо развит регион). Предимство ще получават МСП, които са регистрирани (имат седалище) в регионите от Северна България.
Проектите трябва да включват подходяща комбинация от дейности за разработване на технологии и валидирането им, както и повишаване на нивото на технологична зрялост. Дадена е възможност да се реализират дейности за:
- Тестване, съзряване и утвърждаване на иновативни технологии/продукти в областта на зелените и цифровите решения;
- Утвърждаване на новата технология/продукт/процес в т.ч. и чрез прототипиране, моделиране потребителски тестове и други тестове за валидиране; за проучвания и разработване на устойчиви бизнес планове и модели за потенциала за комерсиализация на пазари с висока добавена стойност;
- Проучване на перспективите за растеж, защита на интелектуална собственост, анализ на конкурентни технологии, регулаторни, сертификационни и стандартизационни режими, ако е приложимо и други.
Предложения и коментари по документите могат да се подават в срок до 08.08.2025 г. (включително) единствено в ИСУН, раздел „Европейски фондове при споделено управление (2021-2027)“, подраздел „Процедури за обществено обсъждане“ на https://eumis2020.government.bg/bg/s/8d3ebf57-ff75-4ad5-afa1-5747f558ee98/Procedure/PublicDiscussion.
Предложенията и коментарите следва да бъдат представени като свободен текст в поле „Описание“ от меню „Изпрати коментар/предложение“ в секцията на процедурата в ИСУН.