мир

Повод за събитието е 35-та годишнина от приемането на Конвенцията за правата на детето

Грижата за децата и защитата на техните права трябва да бъде основен приоритет за всяка държава. Децата са носителите на бъдещето и иновациите, които ще го изградят, и е наша отговорност да осигурим благоприятна среда за тяхното развитие.

Това каза заместник-министърът на иновациите и растежа Веселина Минчева на кръгла маса на тема „Международни и национални механизми за защита правата на детето“, посветена на 35-та годишнина от приемането на Конвенцията за правата на детето.

„С развитието на технологиите възрастните са изправени пред предизвикателства при защитата на децата в дигиталната среда, тъй като тя предлага невероятни възможности за образование, комуникация и развлечение, но също така излага децата на рискове като кибербулинг, достъп до вредно съдържание и нарушения на личната им сигурност. Ние сме посветени да продължим адаптацията на нашите политики, за да отговарят на предизвикателствата на дигиталната ера, осигурявайки на децата ни безопасна среда за изучаване и развитие“, добави Минчева.

Организатори на форума са Юридическият факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Институтът за държавата и правото при Българската академия на науките. В кръглата маса участваха председателят на Комисията за защита от дискриминация доц. Ана Джумалиева, зам.-председателят на комитета на ООН по правата на детето Софи Киладзе и директорът на на Института за държавата и правото при Българската академия на науките проф. Ирена Илиева.

Зам.-министър Минчева посочи, че България е предприела конкретни стъпки за съответствие с препоръките на ОИСР за защита на децата в интернет пространството, интегрирайки ключови елементи от тях в законодателството. Минчева заяви, че Законът за закрила на детето е основата на политиката, гарантираща правата на децата  в дигиталния свят. Този закон, заедно с нашето спазване на Конвенциите на Съвета на Европа и Общия европейски регламент за защита на данните (GDPR), създава условия, в които сигурността на децата онлайн е приоритет. Темата за осигуряване на цифровата безопасност на децата е заложена и в Националната стратегия за детето до 2030 г. „Един от основните приоритети в стратегията е образованието и уменията, включително цифровизацията и образователните иновации, като се предвижда използването на ИКТ за формиране на дигитални компетентности да бъде ключова политика“, добави зам.-министърът на иновациите и растежа.

„Страната ни разработва мерки за въвеждане на учебни програми, съобразени с цифровата трансформация на образованието и икономиката, за осигуряване на достъп до цифрово учебно съдържание и електронни учебници с добавена реалност, както и за свързване на дигиталните умения с гражданска грамотност, киберсигурност, дигитална етика и за въвеждане и развитие на системи с изкуствен интелект в образованието. Ще бъдат насърчавани инициативи за достъпно дигитално образование и подобряване на дигиталните компетентности. По отношение на образованието се предприеха редица стъпки за въвеждането на безопасността като част от учебните програми. Провеждат се и обществени кампании за повишаване на съзнанието сред деца и родители, в съответствие с препоръките на ОИСР за дигитална грамотност“, заяви още зам.-министър Минчева.