мир

През тази година има всички предпоставки да стартираме нов етап на технологичен трансфер в България. Ще положим усилия да създадем най-добре работещия механизъм за прехвърляне на знания, умения, технологии и иновации от научните организации и инфраструктури към бизнеса. Това заяви заместник-министърът на иновациите и растежа Мартин Дановски на среща за обсъждане на национален модел за технологичен трансфер. Такъв ще бъде структуриран в Министерството на иновациите и растежа чрез Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ). Обсъждането беше хибридно и се проведе в Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Участие взеха представители на БАН, на висши училища, на центрове за компетентност и за върхови постижения, на София Тех Парк, както и на работодателски организации.

Заместник-министърът отбеляза важността на финансов инструмент за технологичен трансфер, който се структурира и ще бъде управляван от Фонда на фондовете.

Директорът на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (ГД ЕФК) към МИР Илияна Илиева допълни, че една от големите задачи на технологичния трансфер е знанията, уменията и иновациите да бъдат въведени в бизнеса. „Това ще доведе до повишаване на конкурентоспособността и пазарното присъствие на българските компании“, посочи тя. От Главната дирекция представиха и идея за създаване на координационен център на всички звена, които ще участват в трансфера на технологии. Той ще помага и за укрепване на партньорствата между науката и фирмите.

От БТПП подкрепиха нуждата от засилване на общата работа на частния сектор и учените. Заместник-председателят на УС Васил Тодоров допълни, че това е гаранция дори за малките компании да реализират потенциала си за иновации и да постигнат конкурентно предимство.