
Първата версия на платформата „Сигма“, с която ще бъде показано къде са отивали средствата по обществени поръчки през последните години, ще бъде представена до няколко седмици. Ще видите данните в разбираем вид за всички сектори. Това каза министърът на иновациите и дигиталната трансформация Иван Василев на форум в София на тема „Изкуствен интелект, добро управление и демократична устойчивост“. Събитието се организира на Центъра за изследване на демокрацията.
Василев подчерта, че гражданите трябва да си върнат вярата в демокрацията и да са уверени, че мнението им има значение. „Чрез технологията това може да се промени. Работим върху инструмент, чрез който обществото да участва по-активно в различни процеси и да задава тона на работа. Вярвам, че институциите не трябва да бъдат далечни от хората, не трябва да бъдат неразбираеми, а да са достъпни за всички“, отбеляза министърът.
Той добави още, че изкуственият интелект и технологиите няма да спрат да се развиват и призова: „Нека бъдем по-готови като общество, като държава, като Съюз. Нека задаваме ние темпото, не да чакаме решения да се вземат далеч от нас и да ни бъдат налагани. Колкото сме по-активни ние, толкова повече нашият глас ще бъде чут. Бъдете активни, а ние като Министерство на иновациите и дигиталната трансформация ще Ви дадем инструментите за това“, допълни още Василев.
„Ученият Клейтън Кристенсен има теория за подривната иновация. Подривната иновация е тази, която чрез технология прави скъпото и сложно да става евтино и лесно. Изкуственият интелект е именно такава технология и ние живеем във времената на тази подривна иновация“, каза на форума той.
В заключение Василев определи като ключово държавната администрация да направи услугите за хората и бизнеса по-достъпни, по-бързи, по-лесни.

